Strona zawiera szczegółowy katalog szkół wyższych, policealnych oraz innych szkół z województw śląskiego oraz małopolskiego dla absolwentów szkół średnich, a także najważniejsze informacje w związku z rekrutacją i naborem.
Używamy cookies m.in. w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z naszej strony (zapamiętywanie preferencji i ustawień na naszych stronach, zbieranie anonimowych danych dla celów statystycznych). Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.
Absolwenci kierunków ścisłych, a zwłaszcza tych z listy „zamawianych” przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego łatwiej zdobywają pracę niż ich rówieśnicy. Tak wynika z raportu Bilans Kapitału Ludzkiego 2012, który powstał przy współpracy PARP i Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odsetek bezrobotnych z dyplomem budownictwa, informatyki czy matematyki jest dużo niższy niż ogół osób znajdujących się bez pracy w Polsce. Odsetek bezrobocia wśród absolwentów tych kierunków z ostatnich 10 lat to około 5%. – Na dofinansowanych przez rząd „kierunkach zamawianych” studiuje już przeszło 65 tys. osób. – przypomina prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – To oczywiście nie wszystko co robimy aby lepiej przygotować absolwentów na wejście na rynek pracy. Organizowaliśmy m.in. konkursy na nowe kierunki studiów, podnoszenie kompetencji kadry akademickiej, staże i zajęcia dodatkowe dla studentów. Uczelnie zobowiązane zostały dodatkowo do monitorowania losów absolwentów tak by na bieżąco reagować na sytuację – wylicza minister.
Autorzy sprzeciwiają się nadmiernemu ich zdaniem obciążaniu szkół wyższych odpowiedzialnością za pogarszającą się sytuację absolwentów na rynku pracy. „Ostatnio w mediach modne jest hasło, że „szkoły wyższe kształcą bezrobotnych”. Nie znajduje ono jednak pokrycia w faktach, zwłaszcza jeśli będziemy je interpretować porównawczo, zestawiając sytuację młodych osób o różnym poziomie wykształcenia.” – możemy przeczytać w raporcie. „Im niższy poziom wykształcenia, tym sytuacja rynkowa gorsza – wystarczy w tym przypadku porównać odsetki bezrobotnych młodych absolwentów po zasadniczych szkołach zawodowych z analogicznymi odsetkami wśród absolwentów uczelni” – dodają autorzy.
Prawa autorskie:
Zawartość portalu edukacja.pszczynska.pl oraz nazwa domeny podlegają ochronie prawnej. Dokumenty, artykuły, grafiki i inne pliki tworzące serwisy w tej domenie stanowią wyłączną własność Grupy Terrabit Janusz Hess lub zostały wykorzystane za zgodą osób uprawnionych. Kopiowanie, rozpowszechnianie i wykorzystywanie treści znajdujących się na portalu edukacja.pszczynska.pl za pomocą jakiejkolwiek metody poligraficznej czy elektronicznej BEZ ZGODY GRUPY TERRABIT JANUSZ HESS JEST ZABRONIONE.
Katalog szkół wyższych i policealnych ze Śląska i Małopolski. Najważniejsze informacje o edukacji dla maturzystów z powiatu pszczyńskiego i okolic.
Strona zawiera szczegółowy katalog szkół wyższych, policealnych oraz innych szkół z województw śląskiego oraz małopolskiego dla absolwentów szkół średnich, a także najważniejsze informacje w związku z rekrutacją i naborem.